Kişiselleştirilmiş Oteller

International Herald Tribune’un haberine göre, MANDARIN ORIENTAL otellerinde yeni bir uygulama başlamış. Artık müşteri otele girdiğinde, daha evvel kalışlarından edinilen bilgiler sayesinde (sadece müşterinin yaptıkları değil, bell-boy’dan temizlikçisine kadar tüm çalışanların gözlemlerini girerek hazırlanan bir veri bankası oluşturulmuş) odasının sıcaklığı ayarlanmış, telefona sıkça aradığı numaralar girilmiş, odadaki TV ekranına kişiye özel mesaj yazılmış oluyormuş. Hatta sistem, müşterinin sıkça dinlediği müzik çeşitlerini kaydedip, bunları kolayca ulaşılabilecek halde sunuyormuş.

KİŞİSELLEŞTİRME için daha fazla ne yapılabilir ki? Sürekli ziyaret ettiğiniz noktalarda, size bu tür kolaylıklar sağlayan bir otel olsa, hep bu otellerde kalmaz mısınız?

Bu arada, aklıma farklı bir fikir geldi:

Belki ileride, bu oteller, müşteri alışkanlıklarını, başka otel zincirlerine satmaya başlarlar. Böylece bir müşteri, hangi ülkeye, hangi otele giderse gitsin, sürekli aynı alışkanlıklarının karşılanmasına yönelik servisleri alabilir.

Ne dersiniz?

NOT: Yıllar evel, size biri günün birinde e-posta adresleri para edecek, 100,000 sağlam posta adresine US$ 100,00 ödeyeceksiniz deseydi, sanırım bu fikre benzer tepkiler verirdiniz!!!

Bir cevap yazın