2007 Medya Araştırması

Medya Takip Merkezi’nin, 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberin incelenmesi sonucunda oluşturduğu ve geleneksel olarak her yıl medyayla paylaştığı “yılın medya gündemi” raporuna göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konusu, terör oldu. 2006’da sinyal vermeye başlayan terör olayları, 2007’de artarak devam etti. Terör konusu, tüm konuları geride bırakarak medya gündeminin ilk sırasına yerleşti. Yıl boyunca toplam 270 bin 535 haberde bahsi geçen terör olayları, TV ekranlarında yaklaşık 4.678 saat yer aldı. Başka bir deyişle, bir kanalın 195 tam gün yayınına denk gelen bir süre, terör olaylarına ayrıldı.

Terör, AB’ye ilgiyi azalttı; AB’nin haber sayısı önceki yıla göre % 9 azaldı…

Tüm yılın genel gündemini değerlendiren MTM’nin raporuna göre, terör olayları, genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi derken, Türkiye önceki yıla oranla daha içe kapanık bir yıl geçirdi. Türkiye’nin çok uzun zamandır en önemli gündem konusu olan Avrupa Birliği’ne giriş sürecine ilgi de, tüm bu gelişmelerin etkisiyle azalma gösterdi. Haber sayısı 2006’ya oranla %9 oranında düşüş yaşayan Avrupa Birliği, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde 237 bin 322 habere konu edildi. TV kanalları da konuya, önceki yıldan 443 saat daha az yer verdiler.

Gazeteci Hrant Dink cinayetinin yankısı yıl boyunca devam etti…

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak’ta, gazetenin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülmesi, hem yurtta hem dünyada derin bir sarsıntı yarattı. Büyük bir katılımın gerçekleştiği cenaze töreninde, tüm dünyanın gözleri, kardeşlik ve barış adına kenetlenen Türkiye’ye çevrildi. MTM’nin araştırma raporuna göre, Hrant Dink ile ilgili olarak medyada, yıl boyunca toplam 57 bin 611 haber yer aldı.

Küresel ısınmayla ilgili tehlike çanları geçen yıla damgasını vurdu…

Bilim adamlarının uzun zamandır dikkatleri çekmeye çalıştığı küresel ısınma konusu, etkilerini aktif olarak hissetmeye başlamamız nedeniyle, 2007 yılına damgasını vuran başlıca konular arasına yerleşti. Yağışların azalması ve barajların doluluk oranının aşırı sıcaklık nedeniyle hızla düşmesi üzerine, yaz döneminde özellikle Ankara ve İzmir’de yaşanan susuzluk sorunu, dikkatleri küresel ısınma sorununa ve alınması gereken önlemlere çevirdi. Konuyla ilgili olarak medyada 44 bin 581 haber yer buldu.

2007’nin en çok tartışılan konular türban, laiklik ve darbe söylentileri oldu…

Erken seçime gidilmesi, seçim sonucunda AKP’nin oy oranını artırarak yeniden iktidara gelmesi, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Cumhuriyet gazetesi’nin “tehlikenin farkında mısınız?” temalı reklam kampanyaları gibi gelişmeler, yıl boyunca laiklik tartışmalarını ve darbe söylentilerini alevlendirdi. Durum böyle olunca, bu konular, 2007’nin en çok tartışılan gündem başlıkları oldu.

Artan terör olayları, Hrant Dink’in öldürülmesi, cumhurbaşkanlığı seçimi gibi konular, sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Yurdun pek çok yerinde düzenlenen ve yüksek katılımlar sağlayan Cumhuriyet mitingleri, medyanın da yakın takibindeydi.

Yılın en moda teknolojisi Facebook…

İnsanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişini sağlayan bir sosyal ağ web sitesi olan Facebook’a, yıl sonuna doğru ülkemizde de büyük bir ilgi başgösterdi. Kasım ayında pek çok köşe yazarına konu olan ve basında büyük yer ayrılan Facebook’a olan ilgi, kısa sürede çığ gibi büyüdü.

2007 yılında siyaset gündemi…

Medya Takip Merkezi’nin, 2007 yılını kapsayan medya araştırmasının sonuçlarına göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan siyasi partisi, 2006 yılında olduğu gibi AKP’ydi. Geçtiğimiz yılın en büyük çıkışını yapan partisi ise, meclise soktuğu bağımsız milletvekilleriyle dikkatleri üzerine çeken DTP oldu.

AKP’nin haberleri iki kat artış gösterdi

Araştırma sonuçlarına göre, haberleri 2006’ya oranla iki kat artan iktidar partisi AKP, yıl boyunca 288 bin 924 habere konu oldu. Televizyon kanallarının da yakın markajında olan parti, ekranlarda 2.868 saate yakın bir süre yer aldı. TV kanallarının AKP’ye ilgisi 2006’ya oranla 3,5 kart artış gösterdi. Bu süre, bir TV kanalının, 120 gün boyunca sadece AKP ile ilgili yayın yapmasına denk geldi.

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan ikinci partisi ise önceki yıla oranla haber sayısı 2,5 kat yükselen CHP oldu. CHP’ye ilgili olarak gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde, yıl boyunca toplam 207 bin 730 habere yer verildi. Ana muhalefet partisine ekranlarda ayrılan sürede de üç kat artış gerçekleşti.

2007’nin en medyatik partileri
No Adı Haber Adedi
1 AKP 288.924
2 CHP 207.730
3 MHP 88.418
4 DTP 59.528
5 ANAP 48.557
MTM’nin 2007 yılında 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

2007’de medyaya DTP haberleri damgasını vurdu…

Seçimlerde, meclise soktuğu bağımsız milletvekilleriyle dikkatleri üzerine çeken DTP, PKK terör örgütüyle bağlantıları, yaptığı açıklamaları, maruz kaldığı sert eleştiriler ve yaklaşımlarıyla medyanın yakın markajındaydı. DTP’ye ilgi, seçimlerin sonuçlanmasının ardından aydan aya artış göstermeye başladı. Parti, medyada en büyük yankıları ise Kasım ayında uyandırdı. Kasım’da DTP’nin, Diyarbakır’da düzenlenen kongre sonrası açıkladığı bildiride, terör başı kabul edilen Abdullah Öcalan’dan ‘halk önderi’ diye söz etmesi, büyük tepkilere neden olmuş; hakkında soruşturma başlatılan ve kapatılmasına ilişkin konuyla da ayrıca gündem oluşturan DTP’nin haber sayısı, AKP ile yarışmaya başlamıştı.

Başbakan Erdoğan ve Abdullah Gül, 2007’de de popülaritelerini korudu…

Rapora göre, medyanın en gözde ismi olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, geçtiğimiz yıl popülaritesini yaklaşık iki kat arttırdı.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, genel seçimler, yurtiçi ve yurtdışındaki gelişmelere verdiği tepkiler ve açıklamalarıyla gündemden hiç düşmeyen Erdoğan, en medyatik siyasetçi unvanını, 2007 yılı boyunca sadece Ağustos ayında kaybetti.

Basının her zaman büyük bir ilgiyle takip ettiği bir diğer siyaset adamı ise büyük tartışmaların ardından cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdullah Gül oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve sonuçları nedeniyle çok hareketli geçen Ağustos ayında, Erdoğan tahtını yeni cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kaptırmıştı. Gül, geçtiğimiz yıl gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde 151 bin 734 habere konu olurken, ekranlarda ona ayrılan süre ise yaklaşık yedi kat artış gösterdi.

2007 yılında siyaset dünyasının en medyatik isimleri
No Adı Haber Adedi
1 Recep Tayyip Erdoğan 294.721
2 Abdullah Gül 151.734
3 Deniz Baykal 77.655
4 Ahmet Necdet Sezer 55.370
5 Bülent Arınç 35.431
6 Mehmet Ağar 34.496
7 Ali Babacan 30.447
8 Devlet Bahçeli 27.829
9 Köksal Toptan 26.090
10 Cemil Çiçek 22.415
MTM’nin, 2007 yılında 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

Siyaset basınının yakından takip ettiği ana muhalefet partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, 2007 yılında Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı ve seçim sonrasında yaptığı sert açıklamaları, laikliğin tehlikede olduğuna dair söylemleri, artan terör olayları ve Kuzey Irak politikaları nedeniyle hükümete yönelik suçlamaları ile medya gündemindekini yerini pekiştirdi. Önceki yıla göre haber sayısı yaklaşık üç kat artan Baykal’a, TV kanalları 885 saate yakın bir süre yer ayırdılar.

2007 yılı ekonomi gündemi…

2007’nin en medyatik kurumları: Türk Telekom ve THY…

Medya Takip Merkezi’nin, 2007’nin bütününü kapsayan medya gündemi raporuna göre, geçtiğimiz yıl medyanın en çok yer verdiği kurum, 39 bin 554 haberle Türk Telekom oldu. Kuruluş, özellikle yılın son çeyreğinde, toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varılamaması sonucu greve gidilmesiyle medyanın gündemine yerleşmişti.

Geçtiğimiz yılın medyada en çok yer bulan ikinci kurum ise 31 bin 885 haberle Türk Hava Yolları oldu. THY, 2007 yılında grev ihtimali yaşarken, medyanın yakın markajını yıl boyunca üzerinde hissetti.

Turkcell, tarifeleri, sosyal sorumluluk aktiviteleri ve reklam kampanyalarıyla yine gündemdeydi…

Dünyanın lider telekomünikasyon firmalarından Vodafone’un Telsim’i satın alarak pazara girmesi, diğer yandan Avea’nın ataklarını arttırmasıyla, hem GSM sektörü hem Turkcell, 2007 yılını çok hareketli geçirdi. Turkcell, rakiplerinin cazip tarife kampanyalarına, beğeniyle karşılanan Milli Takım’lı reklam filmi, Süper Lig sponsorluğu, Kardelenler Projesi gibi pek çok sponsorluk ve sosyal sorumluluk kampanyasıyla yanıt verdi.

Topluma katkılarıyla sempati yaratan ve duygusal bağını güçlendirerek kullanıcı sadakatini artırmaya dönük faaliyetler gerçekleştiren firmanın her adımı, medya tarafından da dikkatle takip edildi. Gnctrkcll için hazırladığı reklam kampanyaları ve sunduğu avantajlarla beğeni toplayan Turkcell, medyada hakkında yayımlanan 20 bin 582 haberle, yılın en çok bahsi geçen dördüncü firması oldu. Diğer yandan, bir süredir isim sponsorluğunu üstlendiği “Turkcell Süper Lig” ile markanın adı toplam 45 bin 53 defa medyada yer buldu.

İş Bankası, hem bankacılık hem kültür-sanat ve yayıncılık faaliyetleriyle öne çıkıyor…

Medyanın yakından takip ettiği bir diğer firma ise İş Bankası oldu. Banka, özellikle Haluk Bilginer’in Atatürk’ü başarıyla canlandırdığı reklam filmi ve İş Bankası Müzesi’ni ziyaretçilere açmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Özelleştirilen Petkim, ekonomi gündemine damgası vurdu…

Büyük bir tartışmayla ihaleye çıkarılan Petkim’in özelleştirilmesi, 2007 yılına damgasını vuran olaylar arasında yerini aldı. 2,05 milyar dolarla en yüksek teklifi veren TransCentral Asia Petrochemical Ortak Girişim Grubu’na %51 hissesi satılan Petkim, geçtiğimiz yıl ekonomi basını tarafından da yakın takibe alındı. Satışı, çalışanları tarafından tepki ile karşılanan Petkim, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 11 bin 768 habere konu oldu ve 107 saate yakın süreyle izleyenleri ile buluştu.

MTM’nin araştırma raporuna göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan diğer firmaları ise

Garanti Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası, Microsoft, Özel Acıbadem Hastanesi, Koç Holding, Akbank, Renault, Ford, Mercedes-Benz, Avea, Botaş, Petrol Ofisi, Tüpraş, Vodafone, Sabancı Holding, Atlas Jet, Toyota, Fiat, Vakıfbank ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı oldular.

2007 yılı magazin gündemi…

2007 yılında Hülya Avşar’ın tahtına, İbrahim Tatlıses yerleşti…

Medya Takip Merkezi’nin, 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi tek tek ve titizlikle inceleyerek oluşturduğu “yılın medya gündemi” raporuna göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan ismi İbrahim Tatlıses oldu. Hülya Avşar’ı tahtından eden İbrahim Tatlıses, özellikle milletvekilliği adaylığı, PKK’yı desteklediğine dair iddialar, yaşadığı aşklar, uzun zamandır devam eden İbo Show programının sona ermesi ve çeşitli polemiklerle dikkatleri üzerine çekti.

Yılın en medyatik ikinci ismi, medyadan uzak durma kararı alan Hülya Avşar…

Magazin dünyasının her daim en popüler ismi olma özelliğini koruyan, sansasyonel açıklamalarıyla gündemi değiştirebilme özelliğiyle bilinen Hülya Avşar, 2007 yılında medyadan uzak durma kararı almasına rağmen, yılın en çok konuşulan ikinci ismi oldu. Avşar, özellikle Sadettin Saran aşkı ve eski eşiyle ilgili açıklamalarıyla magazincilerin yakın takibindeydi.

Sezen Aksu, halkın ve medyanın kalbindeki yerini, sanatıyla doldurmaya devam ediyor…

Magazinden uzak, sadece sanatıyla gündeme gelen ve hem halkın hem medyanın kalbinde ayrı bir yere sahip olan ünlü sanatçı Sezen Aksu, önceki yıl olduğu gibi, 2007’de de, medyanın en çok yer verdiği ünlüler listesinde üçüncü sıradaki yerini korudu.

Genç sevgilisiyle evliliği ve polemikleriyle geçtiğimiz yıla damgasını vuran isim Bülent Ersoy oldu…

Popstar Alaturka’da jüri üyeliği, yarışmacılarla yaşadığı polemikler, yarışmacılardan Armağan Uzun ile yaşadığı aşk ve ardından evliliği, boşanma iddiaları derken, magazincilerin geçtiğimiz yıl peşinden en çok koştuğu ünlülerden biri de Bülent Ersoy oldu. Önceki yıl dördüncü sırada yerini alan Seda Sayan’ı bir sıra geriye iterek, tahtına yerleşen Bülent Ersoy, yıl toplamında 13 bin 209 habere konu edildi.

2007’nin en çok konuşulan birlikteliği, Deniz Seki-Hüsnü Şenlendirici aşkıydı…

Geçtiğimiz yıla ünlü sanatçı Deniz Seki ile evli klarnetçi Hüsnü Şenlendirici arasındaki yasak aşk damgasını vurdu. Aşk iddialarını uzun bir süre reddeden ünlü çift, magazincilerin yakın markajına uzun süre dayanamadı ve nihayet birlikteliklerini açıklayarak, medyanın önüne birlikte çıkmaya başladılar. Şenlendirici’nin eşinin çarpıcı açıklamaları, aşk üçgenine ilgiyi daha da artırdı. Medyanın sıkça yer verdiği çift, 2007’nin en çok konuşulan ilk 10 ismi arasında 7. ve 8. sırada yerlerini aldılar.

2007’nin en medyatik ünlüleri

No Adı Haber Adedi
1 İbrahim Tatlıses 17.790
2 Hülya Avşar 17.532
3 Sezen Aksu 15.626
4 Bülent Ersoy 13.209
5 Seda Sayan 10.995
6 Cem Yılmaz 10.013
7 Deniz Seki 9.548
8 Hüsnü Şenlendirici 9.141
9 Ebru Gündeş 8.710
10 Kenan Doğulu 8.331
MTM’nin, 2007 yılında 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

2007’de Eurovision’da ülkemizi temsil eden sempatik şarkıcı Kenan Doğulu, 2007’nin en çok konuşulan ünlüleri listesinde 10. sıraya yerleşti.

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan isimlerinden bir diğeri ise Tuğba Özay oldu. Tutuklanmasıyla gündem oturan ve önceki yıla göre haber sayısı ciddi oranda artan Özay, uzunca bir süre medyanın yakın markajında tutuldu. Ünlü manken, yıl boyunca 6 bin 562 haberle medyanın en çok yer verdiği ünlüler arasında yerini aldı.

Önceki yılın en medyatik isimleri Sibel Can, Gülben Ergen, Mehmet Ali Erbil ve Tarkan’ın reytingleri düştü…

Önceki yıl, özellikle tanga bikini görüntüleriyle büyük yankı uyandıran, magazin dünyasının ünlü ismi Sibel Can, 2007 yılını ise daha sessiz geçirdi. En medyatikler arasında ismini üst sıralarda görmeye alıştığımız Can, 2007’de “yılın en medyatik 10 ismi” listesindeki yerini, Deniz Seki’ye bıraktı.

2007 yılında ilk defa anne olmanın sevincini yaşayan ünlü sanatçı Gülben Ergen, 2007 yılını sessiz geçiren ünlülerden oldu. Önceki yılın en çok konuşulan 6 isminden biri olan Ergen’in haber sayısı düşüş gösterdi ve sanatçı uzun yıllardır yerini koruduğu “Yılın en medyatik 10 ismi” listesine bu kez giremedi.

Mehmet Ali Erbil, Tarkan ve Ajda Pekkan da, önceki yılın en medyatik 10 ismi arasında yer alırken, 2007’de reytinglerinde düşüş oldu ve yerlerine yeni isimler yerleşti.

2007 yılı spor gündemi…

2007’nin en çok konuşulan spor kulübü Fenerbahçe…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), “yılın medya gündemi” araştırmasına göre, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan spor kulübü Fenerbahçe oldu. Hem kulübün hem yöneticilerinin hem de futbolcularının her adımının, medya tarafından dikkatle takip edildiği Fenerbahçe, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 225 bin 112 habere konu olarak, önceki yıla oranla haber sayısını iki kat yükseltti.

2007 yılının en medyatik spor kulüpleri
No Adı Haber Adedi
1 Fenerbahçe 225.112
2 Galatasaray 177.173
3 Beşiktaş Spor Kulübü 174.408
4 Trabzonspor 79.640
5 Sivasspor 35.129
6 Gençlerbirliği Spor Kulübü 31.132
7 MKE Ankaragücü Spor Kulübü 29.708
8 Kayseri Spor Kulübü 28.606
9 Türk Milli Takımı 28.510
10 Büyükşehir Belediye Ankaraspor 25.868
MTM’nin, 2007 yılında 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

MTM’nin medya araştırma raporuna göre, 2006’nın en çok konuşulan futbol takımları, listelerdeki yerlerini 2007 yılında da korudular.

1700’ü aşkın yayını kapsayan rapor sonuçlarına göre, geçtiğimiz yılın en çok bahsi geçen ikinci spor kulübü, 177 bin 173 haberle Galatasaray’dı.

Galatasaray’ı üçüncü sırada Beşiktaş, 174 bin 408 haberle takip etti. Medyanın en çok yer verdiği dördüncü kulüp Trabzonspor olurken, onu haber sayısı önceki yıla göre yaklaşık %60 artış gösteren Sivasspor izledi.

2007 yılının, spor dünyasına damgasını vuran ismi Zico oldu…

Aynı rapora göre, 2007 yılının en çok konuşulan teknik direktörü, 33 bin 573 haberle, Zico oldu. Zico’yu, Ertuğrul Sağlam ikinci sırada takip etti.

Yılın en çok konuşulan yöneticisi 17 bin 667 haberle Aziz Yıldırım olurken, onu sırasıyla Yıldırım Demirören ve Özhan Canaydın izlediler.

2007’de medyanın en çok yer verdiği futbolcu ise 22 bin 885 haberle, Roberto Carlos oldu. Carlos’u, Hakan Şükür ve Mateja Kezman takip etti.

2007’nin en medyatik spor adamları
No Yönetici Haber
Adedi
Teknik Direktör Haber
Adedi
Futbolcu Haber
Adedi
1 Aziz Yıldırım 17.667 Arthur Zico 33.573 Roberto Carlos 22.885
2 Yıldırım Demirören 15.906 Ertuğrul Sağlam 20.550 Hakan Şükür 21.562
3 Özhan Canaydın 15.368 Fatih Terim 20.515 Mateja Kezman 18.805
4 Haluk Ulusoy 13.448 Ziya Doğan 16.168 Mehmet Aurelio 17.375
5 Adnan Polat 13.265 Eric Gerets 14.677 Stephen Appiah 16.510
MTM’nin, 2007 yılında 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

Formula 1, geçen yıl da gündemdeki yerini korudu…

Sporseverlerin yakından takip ettiği sporlar arasında olan Formula 1, geçtiğimiz yıl spor medyasının en çok yer verdiği konular arasındaki yerini aldı. Türk ve dünya medyasının yakından takip ettiği motorsporları arasında en büyük organizasyon olan Formula 1, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 11 bin 469 habere konu edildi.

Kaynak: Medya Takip Merkezi (Araştırmanın orjinal halini bu linkten indirebilirsiniz.)

Bir cevap yazın