Burger King

pazarlamacanavari_burgerking.jpgBurger King’in İngiltere’de yayına koyduğu reklamda, yeşillikler içerisinde bir adam “Sadece 1,99 pound , sadece 1,99 pound” şeklinde şarkı söylüyor. Akabinde, reklam biterken, bir inek, üzerinde Burger King afişi ile adama doğru yürürken gösteriliyor.Buraya kadar çok esprili birşey yok… Reklam, yayına koyulduğu gün, 90’dan fazla şikayet almış. Şikayetçiler, bir ineğin hamburger olmak üzere, üzerinde Burger King afişi ile gösterilmesinin hiç etik olmadığını belirtmişler. Hatta cegeteryanlar, bu reklamın “iğrenç” olduğunu ve yayından kaldırılması için dava açacaklarını bildirmişler.

İşte şimdi büyük soru!

Burger King

a- bu reklamı yayına sokarken acaba böyle tepki alacağını tahmin mi etmedi ?

b- haber olabilmek için mi bu virüslü pazarlama (viral marketing) yöntemini kullandı?

Not:

1- Reklam yayından kaldırıldı.

2- İngilete’de basılan 3 gazetede, yayınlanan 2 TV kanalında bu reklamın içeriği ve kaldırılışı haber olarak yayınlandı.

Burger King” hakkında 7 yorum

  1. ve burgerking amacına ulaştı. Belkide Vegeteryan Burger stokları bi müddet erimiyecek ama bilinirlik açısından kullandığı teknik kimilerine göre fayda sağlıyacak. hep beraber izleyip görüceğiz.

  2. reklamların yayından kaldırılmasıyla tv reklam parasından kurtulmuş oluyor mu bilemiyorum (sözleşme içeriğine bağlıdır herhalde) Ama eğer reklam parasından kurtulduysa çifte başarı var demektir. Hem tv reklam ödemesini kesti, hem de “haber olarak” konu edilmesini sağlayarak daha önemli bir tanıtım yapmış oldu.

  3. HELAL OLSUN BE ADAMLARA YAPTIKLARI SAÇMALIKLARDAN BİLE FAYDALANMASINI BİLİYORLAR…REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ LAFI BOŞ DEĞİL.ADAMLAR SALAKLIK YAPMIŞLAR AMA YİNEDE REKLAM İŞTE……

    ARKADAŞLAR LÜTFEN DAHA DUYARLI TÜKETİCİLER OLALIM.BÖYLE İŞLERE İZİN VERMEYELİM.HEPİMİZ TÜRKÜZ TÜRKLÜĞÜN KIYMETİNİ BİLELİM. YERLİ MALI KULLANALIM.TÜRK MALI KULLANALIM.BEN BİR ÖĞRENCİ OLARAK BU KADAR DUYARLIYSAM HERKES DUYARLI OLMALI…

  4. bunun çok benzerinş mediamarkt yapmadı mı? ürünlerde indirim yaptı, açılışında müthiş bir izdiham oldu, adamlar TV’lerde gazetelerde günlerce haber oldular. hangi reklamla bu kadar hızlı (ve ucuz) kendilerini tanıtabilirlerdi ki?

  5. yaaaaaaaa biri bana burger king türk malımı yoksa yahudi mLI MI olduğunu söylesn yoksa annem bni göndermiyooo üstelik bağcılardaki şübeniz bizm eve çok yakn arkadaşlarm her gn geliooo ama bnde her gn gelmek istiyrm ama annem izin vbermioo bnde para biriktirip hergn gelmek istiyrm lütfn yardmcı olun bide geln arkadaşlarm hamburgeriniz küçük die şikayetçi daha doğrusu ama yinede çooookkkk güzel bayılıyrm tadı mükemmel yaa lütfen yahudi mi türk mü söyleyn beklicm

Bir cevap yazın