Çalışan Kadın Raporu (2011)

Ipsos KMG, hanelerdeki çalışan kadınların davranışlarını mercek altına alarak, Çalışan Kadın ve Çalışmayan Kadın arasındaki alışveriş farklılıklarının incelendiği “Çalışan Kadın Raporu” nu hazırladı. Rapordan bazı çarpıcı bulgular ise şu şekilde

• Zaman geçtikçe, kadının genişlemiş rolü ne olursa olsun geleneksel rollerinin değeri bütün önemi ile sürüyor ve dışarıda çalışsa bile ailede gıda, içecek ve eve dair diğer alışverişlerde sorumlu kişi “kadın” olmaya devam ediyor.

• Çalışan Kadın Çalışmayan Kadın’a kıyasla daha yüksek SES grubu bireylerden oluşuyor ve neredeyse yarısı Marmara bölgesinde yaşıyor.

• Çalışan Kadın ve Çalışmayan Kadın’ın Hızlı Tüketim Ürünlerindeki alım davranışları incelendiğinde, Çalışan Kadın’ın ortalamada harcadığı miktar, Çalışmayan Kadın’a oranla %20 daha fazla ve bu fark son 4 yılın en yüksek seviyesinde.

• BIM ve Migros her iki grubun en çok ziyaret ettiği zincir kanallar olurken, BIM, Çalışmayan Kadın’ın en çok tercih ettiği, Migros ise Çalışan Kadın’ın en çok tercih ettiği kanal olarak ilk sırada yerini alıyor.

• Çalışan Kadın’ın Hane Tüketim Ürünleri harcamasının %67’sini Markalı ürünler, %6’sını da Market markalı ürünler oluşturuyor.

• Çalışan Kadın’ın Kişisel Bakım kategorisinde yaptığı harcama Çalışmayan Kadın’a göre farklılaşıyor. Çalışmayan Kadın’a kıyasla Kağıt ürünlerine ayırdığı harcama payı %10, Saç ürünlerine ayırdığı harcama payı %13 daha fazla iken, Vücut ürünlerinde bu fark %38’e çıkarak daha da belirginleşiyor.

Kaynak: http://www.arastirmakutuphanesi.com/

Bir cevap yazın