Evlilik ve Market Sadakati

Kim Marketler Zinciri tarafından 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre erkeklerin yüzde 55’i stres atmak için alışverişe gittiklerini belirtirken market alışverişinde kararları yüzde 84 ile kadının verdiği ortaya çıktı. Ankete göre erkekler yüzde 68 oranla ucuz bulduğu marketten kadınlar ise yüzde 67 ile sürekli güvendiği yerden alışveriş yapmayı tercih ederim cevabı cevabını vererek, erkeklerin ucuzluğa kadınların ise güvene önem verdiğini ortaya koyuyor. Marka bağlılığından ziyade tüketicinin ucuz ve evine en yakın marketi seçtiği belirlenirken bozuk ya da hatalı malda ise tüketicinin hiç tahammülü yok. İşte araştırmanın ortaya çıkardığı bazı sonuçlar:

Kim Marketler Zinciri’nin 68 mağazasında 1000 kişi üzerinde yapılan ‘Alışveriş Eğilimleri’ anket çalışması ilginç sonuçları da ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 55’i stres atmak için alışveriş yaptığını belirtirken bu oran kadınlarda yüzde 64’e çıkıyor. Ankete katılanlar içerisinde Erkeklerin yüzde 55’i ürün satın alırken fiyata değil ihtiyacına öncelik tanıdığını belirtirken kadınlarda ise ihtiyacın yanında ucuzluk da öne çıkıyor. “Market alışverişini hanenizde kim yapar” sorusuna ise verilen cevapta yüzde 84 oranıyla kadınların söz sahibi olduğu ortaya çıkıyor. Kadınları yüzde 13 ile erkeler, yüzde 2 ile çocuklar takip ediyor.

Araştırmanın ortaya çıkarttığı ilginç sonuçlardan birisi de marka sadakati ile ilgili: evli olanlar bekar olanlara göre, kadınlar erkeklere göre beğendiği/alışveriş yapmış olduğu markete daha sadıklar. Kadınlarda süpermarkete sadakat yüzde 67 erkeklerde ise sadece yüzde 17. Erkeklerin yüzde 68’i daha ucuz alışveriş için marka sadakatinden vazgeçerken, kadınların ise sadece yüzde 15’i bu nedenle sadakatlerini bozuyor. Bekarlarda perakendeciye sadakat yüzde 32 oranında iken bu oran evlilerde yüzde 68 düzeyine yükseliyor. Evli çiftlerin yüzde 60’ı market’in sanal alışveriş imkanı da sunmasını önemser iken, bekârların ise ancak yüzde 44’ü bu hususu önemsiyor. Bu durum evli çiftlerin yaşamış olduğu zaman darlığı ile bağlantılı gözükmektedir.

Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin ezici çoğunluğu bozuk, son kullanma tarihi geçmiş ürünler konusunda oldukça bilinçli. Bilinç düzeyi eğitim düzeyi arttıkça daha artıyor. Aldığı ürün bozuk çıkarsa okuryazar olmayanların yüzde 83’ü, ilk okul mezunlarının yüzde 90’ ı ürünü iade etmeyi tercih ediyor. Bu oran ortaokul mezunlarında yüzde 98. Böylesi bir durumda üniversite mezunlarının tepkisi oldukça sert, yüzde 41’i bir daha aynı marketten alışveriş yapmaz iken geriye kalanların yüzde 54’ü ürünü iade ediyor.
Araştırma sonuçlarına göre eğitim düzeyi arttıkça markete alışverişe gitme sıklığı azalıyor. Üniversite mezunlarının yüzde 77’si haftalık alışveriş yapmayı tercih ederken ilkokul mezunlarının yüzde 79’u alışverişini günlük yapıyor. 17 yaş altı gençlerin yüzde 88’i alışveriş yaptıkları marketin yerli sermayeli olmasını tercih ederken, 18- 35 yaş arası gençlerde bu oran yüzde 78’e inmekte. 51 yaş üzerinde ise bu oran yüzde 77’ye kadar düşmektedir. Ürün alışverişinde de aynı şekilde gençler aldıkları ürünlerin yerli üretim olmasını diğer yaş gruplarına göre daha fazla oranda tercih etmekte.

“Market içerisinde açıkta satılan ürünlerin mi yoksa markalı paketli ürünleri mi tercih edersiniz” sorusuna ise katılımcıların yüzde 76’sı markalı paketli ürünleri yüzde 24’ü ise açık dökme ürünleri tercih ettiğini belirtiyor. Markette en çok vakit geçirilen reyon sırasıyla kasap, manav ve şarküteri reyonları. Market alışverişinde tüketici sırasıyla Fiyat, hizmet, ürün çeşidine önem verirken marka sadakati ise en sonda yer alıyor.

Bir cevap yazın