Küçük İşletmelere Büyük Tavsiyeler

Larry Bodine blogunda, Küçük İşletmelere Büyük Tavsiyeler vermiş. Aşağıda sıralıyorum;

* Diğer işletmelerle otaklıklar kurun, onların ürün ve hizmetlerini destekleyin, sunun, onların da sizin ürün ve hizmetlerinizi sunmalarını isteyin.

* Küçük ama sık çıkan ilanlar, büyük ve az yayınlananlardan daha etkilidir. Bir ilanınızın fark edilebilmesi için en azından 6 kere yayınlanması gerekir.

* Fiyatlarınızı yükseltin ama aynı zamanda verdiğiniz servisi güncelleyin. Servis paketinizi sabit bir fiyatla sunmak değer katar.

* Fiyatlarınızı indirin ama aynı zamanda verdiğiniz servisi de azaltın. Düşük fiyat ilgi çekebilir.

* Küçük işletmeler, büyük işletmeler gibi marka kimlikleri oluşturamaz. Promosyonlarınızın çabuk cevap vermesi gereklidir. Özel tekliflerinizi, özel değerler katarak belirli bir süre için geçerli kılın.

* Pazarlama için müşteriilerinizi ve tedarikçilerinizi kullanın. Onlara, sizi refere etmeleri için sebepler verin. Bazen sadece bir teşekkür notu bile yeterli olabilir, eğer teşekkür notları göndermiyorsanız, göndermeye başlayın.

Ne dersiniz? Küçük işletmeler için pazarlama bu kadar basit mi?

Küçük İşletmelere Büyük Tavsiyeler” hakkında 2 yorum

  1. ben pazarlama okuyorum ve bu tavsiyeler için yorum yapmak istiyorum.kobiler türkiyede ekonominin bel kemiği fakat türkiyedeki girişimciler günlük kazançal tatmin olarak daha fazlayı asla isteme yoluna gitmiyolar ve büyümek gibi bir hedef koymuyolar bence kobileri büyümeye teşvik etmeli ve pazarlama planları kısa vadeli fakat büyümeye yönelik yapmalıyız

Bir cevap yazın