Haftanın En Çok Reklam Alan Yerli Dizileri

 15-21 Ekim haftasında, dizilerin aldıkları reklam sayısında  %49 oranında bir azalma gerçekleşmesi, RTÜK’ün reklam süreleri ile ilgili  yaptığı çıkışın, kanallar tarafından dikkate alındığının işareti oldu.
 Toplam reklam sayısındaki düşüş, haftaya damgasını vururken; Kurtlar  Vadisi’nde yayımlanan reklamların şehit ailelerine bağışlanması ve bağışın  SMS kampanyası ile desteklenmesi, toplumsal dayanışmanın dikkat çekici bir  örneğiydi. Medya Takip Merkezi (MTM), en çok izlenen sekiz kanalın,
 prime-time diliminde yaptığı reklam araştırmasının sonuçlarını açıkladı.
 Buna göre, en çok reklam alan diziler, sırasıyla Kurtlar Vadisi Terör,  Binbir Gece ve Kuzey Rüzgarı oldular…  

 MTM’nin, genel içerikli yayın yapan 8 TV kanalında yaptığı  reklam ölçüm sonuçlarına göre, geçtiğimiz haftanın en çok reklam alan  dizisi, daha önce RTÜK kararıyla yayından kaldırılan, ancak kanalın ani bir  kararla yayımladığı “Kurtlar Vadisi Terör” oldu.

 Geçtiğimiz hafta, Show TV ve Pana Film, aldıkları ortak kararla, Kurtlar Vadisi Terör dizisinin daha önce yayınlanmayan ikinci bölümünü, şehit yakınları için ekranlara getirdi. Reklam gelirlerinin şehit ailelerine bağışlanması ve izleyicinin SMS yoluyla kampanyaya katılımının sağlanması, hem izleyicilerin hem de reklamverenin diziye ilgisini arttırdı.
 Yayımlandığı gece reyting rekoru kıran diziye 75 marka, toplam 123 reklam verdi. Yaklaşık iki saat süren dizi, 40 dakikalık bir reklam süresini izleyicilerin ilgisine sunarken, yaklaşık 20 dakika terörle mücadeleye destek amaçlı SMS kampanyası gerçekleştirdi. Diziye en çok reklam veren markalar ise General Mobile, Regal, Vestel, Bosch ve Tüyover Dergisi oldular.   

Haftanın en çok reklam alan ikinci yerli dizisi, önceki hafta da olduğu gibi, Kanal D’nin iddialı yapımı “Binbir Gece” oldu. 118 spotu yaklaşık 48 dakika izleyicisi ile buluşturan diziye en çok reklamı, Ülker ve Vodafone verdiler.
 

Haftanın en çok reklam alan üçüncü yapımı ise geçen haftalara oranla reklam sayısında artış gözlenen Kuzey Rüzgarı oldu. 59 markanın toplam 101 reklam spotunu, yaklaşık 42 dakika süreyle yayımlayan Kuzey Rüzgarı’nı en çok tercih eden markalar ise Haribo Şekerleme ve Turkcell oldu.  

Yerli dizilerin reklam sayısı % 49 oranında azaldı…

Medya Takip Merkezi’nin araştırma sonuçlarına göre, yerli dizilerin aldığı reklam sayısında, önceki haftaya oranla % 49’luk bir düşüş yaşandı. Bu sonuç, izleyicilerin reklam sürelerine tepkisinin ve RTÜK’ün geçtiğimiz günlerde reklam sürelerinin sınırlandırılması ile ilgili uyarısının, kanallar  tarafından dikkate alındığını ortaya koydu. 

Reklamveren, Kanal D’nin dizilerini tercih etmeye devam ediyor… 

En çok  reklam alan 15 yerli dizinin yarısından fazlasını, izleyicileriyle Kanal  D’de buluşan yapımlar oluşturdu. Geçen haftalara oranla Kanal D’nin ilk  15’de yer alan dizi sayısını arttırdığı gözlemlendi. Reklamverenin en çok  tercih ettiği diğer kanal ise dört yapımla Show TV’ydi.  

Bir  diğer dikkat çekici nokta ise geçen hafta ilk 15’de yer alan sekiz dizinin,  bu hafta listeye girememesi oldu.  


  15-21 Ekim haftasında en çok reklam alan yerli diziler

  (Spot Adedi üzerinden)

Aynı araştırmaya,  http://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/site/medyaarastirmalari/44.doc
 
 adresinden de  ulaşabilirsiniz.

Haftanın En Çok Reklam Alan Yerli Dizileri” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın