Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Rakamlar (1)

Amerika’daki tüketicilerin %68’i, kendileri gibi kişilerin görüşlerine inanıyorlar.

Bu yüzde, 2003 yılında sadece %22 idi. 

 

2003

2004

2005

2006

AMERİKA

%22

%51

%56

%68

AVRUPA*

%33

%51

%53

%56

KANADA

Bilgi yok

Bilgi yok

%55

%59

(Avrupa=İngiltere, Fransa ve Almanya)

Kaynak: Edelman Trust Barometer 

Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Rakamlar (1)” hakkında 12 yorum

 1. bence de iş pazzarlamacı da bıtıyor eger ıı bır empatı kurabılıyosa sorun yokdemektır ıstedıgı her seyı tuketıcıye satabılır tek sorun kendını tuketıcının yerıne koyabılmek onun ısteklerını onun gozunden anlayabılmek ve kendını onun yerıne koyabılmek

 2. ben daha çok pazarlamda kendi adıma şöyle düşünüyorum. ben benim gibi düşünmeli diyorum müşteri ye bu daha sıcak geliyo yani kendimi onun yerine bırakıp vücut dilimi ve samimiyetimi karşımdakinin gözlerinin içine yerleştiriyorum ve satışın olacagını hissettigim zaman pisikoljik baskı yapmanın ve üketicinin en zor anını basıt yapabılecegim kampanya yada nasıl taksitlendirebilir veya ceş adına memnun oldugunu düşündürerek satışımı gerçekleştırıyom ve bence müşterilerin sadece istedigi herzaman ucuz ve kalite oldugu için soylendigi gibi her malın bi alıcısı var. herkese kendi dalında başarılar.

 3. bence bu rakamların hiçbir önemi yok. ben pazarlama sektöründe daha yeni olsamda bu rakamlar hiç bir önemi yok. pazarlamada önemli olan sadece müşteriyle kurulan ilşkidir.sen o müşteriye o üründen nasıl bir fayda saglıyacagına ikna edersen satışların o kadar artmması beklenir ve sayısal bir degerin önemide kalmaz.

 4. Rakamların önemi tartışılmaz fakat insanın içinden gelen bir şeydir pazarlama.Aynı pazarlama eğitimini alan iki kişi aynı ürünü satmada başarı yüzdeleri neense aynı olmuyor.Bence sebebi satışa kendilerinden de bir şeyler katabilmeleri.İşte bu doğru katılım oranı çok önemli..bu fikrime katılmıyan varsa beri gelsin ;)))

 5. hem bi işletme öğrencisi hemde bilinçli bi müşteri olarak pazarlamanın satış olduğunu iddaa etmenin çok saçma old. düşünüyorum.evet rakamlar önemli kendi hayatımla da bağdaşıyor.insanların alışveriş yaparak mutlu old.bi süreç yaşıyoruz .evet her tüketici ürün hakkında fikir sahibi olmayabilir burda olması gereken müşteriye bilgi vermek bu sayade ürünü övmek gerek.diğer türlü müşteri ile eleman sağlıklı diyalog kuramaz.şans eseri ürünü alsa da içine sinmediği için firma zararına konuşabilir olmadı o üründen bir daha almaz.kalite iyiniyet yolunu bulur gidişat da bu yönde öylyse bir an önce kısa vadeli karlılıktan istikrar politikasına geçelim.insan olan her yerde beşeri ilişkiler önemli para güzel şey ama satış saldırgan olursa müşteri bağımlılığından söz edilemez.bana olumlu olumsuz eleştirileriniz olursa memnuniyetlle okurum.

 6. dünyanın en gerizekalı ve korkak insanları amerikalılardır. bakmayın şu anda süper güç gibi göründüklerine. biz savaşmaktan teknolojiye zaman ayıramadık. onlar hala tarih arayışı içerisindeler. Türkler napıyor ondan bahsedin kardeşim!!!!

 7. Aslında sanırım benim gibi isimsiz olan ve havayı bile satacak arkadaş kendince doğru olan şeyleri yazmış. sonrasında da bu yazı ile ilgili yorumları okudum. Pazarlamanın ne olduğu ilgili çeşitli yorumlar vardı. pazarlama eşittir satış demek değildir. pazarlama çok geniş bir kavramdır aslında. daha ürünün ilk oluşum safhasında başlar aslında daha sonra reklam,dağıtım v.b gibi özellikleri içinde barındıran bir durumdur. satış ta bunlardan bir tanesidir ki satışlada pazarlama olayı bitmiş olmaz. tüketicinin ürünle olan sorunları bile pazarlamanın içeriğinde yer alır.. Satıcı ile ilgilide pazarlamada bir yargı vardır ki “ne sattığın değil nasıl sattığın önemlidir” bu gerçek pazarlamacının aklının köşesinde bulundurması gereken önemli bir kuraldır bence. Satmak istediğiniz ürünü iyi tanımak çok önemli. Satacağınız kişinin karakterini çözümlemeye çalışmak çok önemli. Son dönemlerde çok kullanılan empati sözünü ciddi anlamda iyi uygulamak yani karşındaki kişinin yerine koymaya çalışmak çok fazla fayda verir kanaatindeyim. Saygılarımla.. Serkan BAYDERE TLT GLOBAL kurumsal paz. sor.

 8. hiç birinizin fikrini beğenmedim, nedense satmaya çalışıyorsunuz fikirlerinizi, konuştuğunuz konu ile çok alakasız, müşteriyle aynı düşünen insanlar çok basit bir kural değilmi sizcede neden buna farklı isimler koymaya çalışıyorsunuz anlamış değilim satış=pazarlama değildir diyneler kendinizi üst kadememi sanıyorsunuz yada satışımı farklı görüyorsunuz pazarlamayımı iç içe geçmiş konuları ayrı konularmış gibi görmeyin, şahsi görüşüm empati, sempati ve EQ su yüksek olmayan satış temsilcilerinin işi çok zordur. sadece IQ su yüksek olan arkadaşlara bilhassa üniversitede bölümünü okuyan arkadaşlara duyrulur (karşınızdakini iyi tanıyan sizin kim olduğunuzun (kimlik olarak) önemi yok) Selçuk ÇETİN

 9. Ben de bir “isimsiz” olarak tartışmayı görünce balıklama dalmak istedim. Burada akademik bilgi falan vermeye gerek yok sanırım ama en azından satışın pazarlama içerisinde küçük bir parça olduğunu hatırlatmak istedim.

  Pazarlamacılarla satışçılar arasında hep böyle bir tartışma olmuştur ve kanımca olmaya da devam edecektir. Satışçıların hazmedemediği konu bence şudur: “Abicim satışı ben yapıyorum, parayı ben kazandırıyorum. Adamlar bi de kasım kasım kasılıyooo”

  Evet doğrudur. Satışı onlar yapmaktadır ama diğer bir arkadaşın da belirttiği gibi elinizde satılacak bir ürün olmazsa, elinizdeki ürün satmaya değer bir ürün değilse, kaliteli bir ürün var ama doğru müşteriye ulaşamıyorsanız, iyi tanıtım yapıp adınızı duyuramıyorsanız, rakipleri takip etmiyorsanız, toplumu düşünmüyorsanız, tüketici istek ve ihtiyaçlarını o müthiş kaliteli ürününüzle karşuılayamıyorsanız vs…

  Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Görüldüğü üzere Pazarlama=Satış değildir ancak satış pazarlamanın önemli bir unsurudur. Ayrıca benim kendi kişsel fikrim iyi bir pazarlama süreci kesinlikle satış tecrübesi olanlarla planlanabilir ama sadece satışla her işi hallederim, ne verirseniz satarım, havayı bile gibi bir zihniyete sahip olanlarla değil !!!

  Bunların hepsi bir bütündür ve bu karmayı düzgün şekilde kurabilen başarılı olacaktır

 10. pazarlama bilgisine sahip arkadaşlar pazarlama canavarı olmak bizim elimizde ha satış ha pazarlama ayrı şeyler ama herşey kendini olumlu yetiştirmede müşterilerle tezgahtar gibi değil gerçek pazarlamacı gibi ilgilenmek gerekiyor karşımızdakinin IQ su beni ilgilendirmez önemli olan benim IQum onu en iyi şekilde şirketimden taviz vermeden ikna etmek

Bir cevap yazın