Mağazalar Marketler Kataloğu 2008

Soysal Danışmanlık, Mağazalar Marketler Kataloğu’nun 2008 baskısını yayınladı. Bu rapora göre, mağazaya giren müşerinin yüzde kaçı alışveriş ile çıkıyor sorusunun yanıtı (her perakendeciye göre düzenlenmiş) işte şöyle;

MARKA SATINA ALAN / MAĞAZAYA GİREN MÜŞTERİ MARKA SATINA ALAN / MAĞAZAYA GİREN MÜŞTERİ
Barbas 40 Louis Viton 38
Batik 20 Maisonette 75
Bimeks 60 Mavi Jeans 15
Chakra 60 Miele 60
Collezione 19 Teknolojix 12
Dagi – Eros 80 Tergan 50
Hisar (Çatal – Kaşık) 25 Toyzshop 40
Intersport 10 Tufan Saat 56
Katia 33 Unigue Art 46
Kervan 50 Vatan Bilgisayar 32
Kiğılı 30 Yeşil Kundura 25

Mağazalar Marketler Kataloğu 2008” hakkında 8 yorum

 1. Iyi gunler. Ben bir kac yildir Avustralya’nin Sydney sehrinde yasiyorum ve buradak’ Notre Dame Universitesi’nde “Marketing” okumaktayim.

  Sitenizi 2 gundur takip etmekte olup, az sonra soracaklarimin konuyla alaksi olmadiginin farkindayim. Ne var ki, bir baslik acmanin mumkun olmadigini saniyorum.

  Sorum su: Sizce ben, oldukca yetkin oldugunu dusundugum Ingilizcem ile ve bu yabanci universite diplomam ile Turkiye`de hangi sektorlerde ve ne kadar maasa calisabilirim?
  Okudugum bolum Turkiye’de gecerli mi?
  Okul bitince burada 1 yil tecrube edinmek amacli olarak calismayi ve oyle Turkiye’ye donmeyi istiyorum. Sizce bu ise alinmamda belirgin bir ustunluk saglar mi?

  Bana yardimci olursaniz cok sevinirim. Esen kalin.

  Mehmet TEZEL

 2. Bu tabloyu geçenlerde bir gazetede de görmüştüm sanırım ve rakamlar da oldukça mantıklı bence. Örneğin bir iç çamaşırcı olan dagiye falan ne tür yeni ürünler çıkmış diye hiç girmeyiz, bir ihtiyacımız varsa gireriz sonra da çıkarız, ama mesela hepimiz bir Mavi Jeans gezmişizdir zaman zaman, ancak her 3-4 girişimizde 1 bir şeyler satın almışızdır.

 3. Mesele sadece müşteri ağına sahiplikle ilgili değil, Ek Gelir Sİtesi umuzlu arkadaşın dediği gibi “Örneğin bir iç çamaşırcı olan dagiye falan ne tür yeni ürünler çıkmış diye hiç girmeyiz, bir ihtiyacımız varsa gireriz sonra da çıkarız, ama mesela hepimiz bir Mavi Jeans gezmişizdir zaman zaman, ancak her 3-4 girişimizde 1 bir şeyler satın almışızdır.”

 4. Açıkcası ben bu tablodan pek birşey anlayamadım. Dagi’ye gelen her 100 müşteriden 80’i alışveriş mi yapıyormuş. Peki Dagi’ye günde kaç müşteri gidiyormuş ki….

  Tamam benim bir iç çamaşırına ihtiyacım olduğunda Dagi’ye giderim ama AVM her gidişimde Dagi’ye uğramam ki. Ama, ne zaman yolum AVM’ye düşse muhakkak Teknolojix olsun Bimeks olsun uğrarım. Her uğradığımda da yeni ürünlere bakar, daha önce gözüme kestirdiği ürünü incelerim.

  Sonuç olarak bu araştırma benim anlayamadığım nasıl bir bilgi veriyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum…

  Saygılar

Bir cevap yazın