Müşteri Odaksız Web Siteleri

Internet, tüm firmalara tanıtım anlamında müthiş ucuz seçenekler sunuyor. Normal şartlarda basılamayacak kadar çok ve en önemlisi dağıtamayacak kadar fazla bilgiyi web siteleri sayesinde potansiyel müşterilere ulaştırmak mümkün.

Peki firmalar bu müthiş aracı ne kadar etkin kullanabiliyorlar?

Ne yazık ki, çok ama çok az!

Firmaların web sitelerine girdiğimizde karşımıza firmanın müthiş ürünleri, inanılmaz başarılı hikayeleri, muhteşem kalite politikaları çıkıyor. Tabii ki, firmalar kendilerini övecekler ama, burada “müşteri” nerede?

Müşteriler, firmalarla tabii ki ilgileniyorlar ama artık ilgilendikleri sadece firmanın ürünleri veya hizmetleri değil “çözümler”. Bu yüzden firmalar kurumsal web sitelerinde kendilerinden bahsetmeyi bırakıp, potansiyel müşterilerinin hangi problemlerini çözebileceklerine dair bilgileri yayınlamaya başlamalarılar!

Herhangi bir web sitesine girdiğimizde karşımıza genellikle şöyle bir açılış ekranı çıkıyor;

“ …. Şirketi 1932 yılından bu yana ….. sektöründe faaliyet göstermektedir. Sektörün lider üreticisi olan firma, 120 çeşit ürünü en yüksek kalitede üretmektedir.”

Harika, tebrikler, müthiş! Peki bu bilgilerin müşteriye faydası ne? Müşteri, bu firmayla niye çalışmalı?

Artık kurumsal web sitelerinin olmazsa olmaz yanı “müşteri odaklılık” olmalı. Müşteriye, firmayla çalışıldığında elde edeceği kazanımlar en yalın biçimiyle anlatılmalı. Bu bilgiler, önceki müşterilerin söylemleriyle desteklenmeli, daha da sağlamlaştırılmalı.

Aynı web sitesinin açılış ekranında aşağıdaki bilgiler olduğunu düşünün;

“ …… şirketi 1932 yılından bu yana, 200’den fazla firmaya üretimini yaptığı ürünleri sunmaktadır. Firmamızın ürünlerini kullanan müşterilerimiz, üretimlerinde %12 ila %19 verim artışı sağlamaktadır”

Sizce hangisi daha etkili?

Aynı sitenin içerisinde, bu verimlilik artışının nasıl sağlanacağı detaylı olarak anlatılırsa, firma ürünlerini kullanan eski müşterilerin verimlilik artışları ile ilgili söyledikleri eklendirse bu firma sizin ilginiz çekmez mi?.

Firmalar pazarlamanızda farklılaşmayı, web sitelerini tamamen müşteri odaklı hale getirerek sağlayabilirler. Müşteri odaklı olmak için aşağıdaki 3 sorunun cevabı sitenizde muhakkak olmalı;

1- Kurumsal sitenizde, müşteri sizinle çalışmakla ne kazanacak?

2- Bu kazanımlarla ilgili veriler sitenizde mevcut mu?

3- Ürün yada hizmetinizi daha evvel kullanan müşteriler, bu verileri destekleyici olarak neler söylemişler?

Web sitenizi bir daha okuyun, sizi sizinle çalışmak için ikna edebiliyor mu?

Bir cevap yazın