Şimdi de küresel siteler mi?

Bundan yalnızca 10 yıl önce, birçok firmanın satışlarının yüzde 90’lardan fazlası lokal satışlardan oluşmaktaydı. Ardından, dünya küçücük bir köye dönüştü ve tüm firmalar kendilerini tüm dünyanın içerisinde oluğu dev, küresel bir pazarın içerisinde buldular. Tabii, bu dev, küresel pazar, yüksek sayıda müşteri anlamına gelirken, aynı zamanda, bir o kadar da tedarikçi anlamına geldi.

Bu yetmezmiş gibi, bir de, e-ticaret gibi, hiç anlamadığımız birçok kavram, geldi bu küresel pazarın üzerine oturdu. Hepimiz, böyle bir şeye kayıtsız kalamadık, oturduk kendi sitelerimizi yaptık. Artık tüm müşteriler, bu devasa pazarın her yerinden, firmamızı tanıyabilir ve bize siparişler yağdırabilirdi.

Ama; yine olmadı. Bu sefer de, bu küresel pazara uygun küresel siteler diye bir şey çıktı.

Peki, niye, bir de firmamız için küresel siteye ihtiyacımız var?

Çünkü, araştırmalar gösteriyor ki, internet kullanıcıları, kendi anadillerindeki siteleri, işlemlerini gerçekleştirmek için tercih ediyor. Düşünsenize, hiç Fransız E-Bay’den alışveriş yaptınız mı?

İşte, lokal içerikle kazanabilecekleriniz:

Lokal içerikli bir site, satış araçları içerisindeki en ucuz ve en etkin olandır. Ticaret; insanlarla, e-ticaret ise içerikle satar. İçeriği doğru düzenlenmiş, bilgi verici bir site, satış araçlarınızdan çoğundan daha etkindir. Üstelik ne uyur, ne tatil yapar. Küresel pazardaki herkese, 7 gün 24 saat, kendi dillerlinde sizi anlatmayı sürdürür.

Lokal içerikli bir site, satış elemanları maliyetini düşürecektir. Birçok farklı pazarda iş yapıyorsanız, birçok farklı dil ile uğraşmanız gerekir. Yani, ürün ve hizmetinizi anlatmak istediğiniz her kişi için, o dili bilen bir satış elemanı istihdam etmeniz gerekir. Üstelik, müşterilerin çoğu, sadece aradıkları ürün veya hizmetin sizde var olup olmadığını anlamak için size başvuracaklardır. Halbuki, lokal içerik ve lokal dilde hazırlanmış bir site, sizi, bu kişilere ayrı bir satış elemanı ayırma maliyetinden kurtaracaktır.

Lokal içerikli global bir site, size lokal varlık imkanı sağlayacaktır. Birçok arama motoru, lokal dil içerikli sitelere önemli bir öncelik vermektedir. Google.co.jp’de arama yapan Japon potensiyel müşterinizin, Japonca içeriği olmayan sitenizden sizi bulma olasılığı sıfırdır. İngilizce arama yaptığında ise, büyük bir ihtimalle ilk 100.000 sitenin içerisinde olacaksınız. Halbuki, sitenizi Japonca yayınlamak, sizi Japon arama motorlarında çok önemli bir yerde çıkartacaktır. Lokal “marka farkındalığı” yaratmak için daha ucuz bir yöntem ne olabilir?

Dikkat edin, birçok uluslararası markanın artık Türkçe sitesi var.

Küresel içerikli site, yeni iş imkanlarının oluşmasında bir anahtardır. Bunu anlayanlar ve kullananlar gelişecek, diğerleri ise yok olacaklardır.

Bir cevap yazın