Tanıtım İle Farklılaşma ve Cumartesi

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama, şarapta yeni boyut tanımlanıyor. Hem konumlandırmasıyla hem de tanıtımıyla tamamen farklı; CUMARTESİ. Kendine özgü dili, eğlenceli tavrı ve marjinal duruşu ile Cumartesi şarap kategorisinde ilk çıktığı günden itibaren farklı bir yerde duruyor. Şarap için okazyonların sadece romantik ve özel yemeklerle sınırlı kaldığı düşünüldüğünde, Cumartesi şarabı ismiyle, etiketiyle; şarabın sadece kasıntı ve zorlama ortamlarda değil, her ortama uyum sağlayabileceğini vurguluyor. Özellikle, gençlere konuşan Cumartesi markası ile evde basit yeme alışkanlıklarıyla eşleşen ve aynı zamanda keyifli vakit geçirilen alanlar sahipleniliyor.
Bütün bunları gerçekleştirirken de Cumartesi, şarap dünyasının kalıplaşmış değer yargılarını kıran bir şarap olarak konumlandırılıyor. Rakiplerin aksine, gençlerle aynı dili konuşan bir şarap markası yaratmak hedefleniyor. Bu sebeple gençlerin hayata karşı bakış açıları ile Cumartesi markasının şarap dünyasında yapmaya çalıştığı, yargıları kırmaya yönelik hareketi paralellik gösteriyor.


Bu konsept doğrultusunda Cumartesi markası için esprili, sivri dilli, eğlenceli bir kimlik yaratmak için eğlenceli karakterler kullanılıyor. Bu karakterlerle Cumartesi hedef kitlesine zaman zaman ev partileri için farklı öneriler sunarken, zaman zaman protest görüşlerini bildiren, zaman zaman sivri dilli mesajlar iletiyor. Sonuçta Cumartesi karakterler yoluyla mesajlar verirken aynı zamanda doğrudan mecraya uygun ve hedef kitleye hitap eden çalışmalar gerçekleştiriliyor. Sinema ve müzik dergilerinde yapılan uygulamada bunlardan bazıları…Ekonomik krizin yoğun olarak hissedildiği bu dönemde ise Cumartesi fiyat indirimi kampanyasıyla yanıt veriyor. Bu kampanyada Cumartesi marka imajını sarsmadan fiyat ve okazyonların bir arada kullanıldığı “Krize Çözüm Bulma Yöntemleri” başlığı altındaki esprili ilanlarıyla krize karşı duruşunu sergiliyor.

pazarlamacanavari_cumartesi21.gif
pazarlamacanavari_cumartesi1.gif

Cumartesi markası altında yakın zamanda iki yeni ürün çıkarıldı: Öküzgözlüm ve Şirazettin. 
Yine karakterlerin etiketlerde ön plana çıkarıldığı, üzüm isimleriyle kelime oyunu yapılarak şarabın önemli öğelerinin ve şarap deneyiminin rahatlığının anlatıldığı Öküzgözlüm ve Şirazettin oldukça dikkat çekici.

Bu ürünlerin lansman sürecinde http://www.paramarka.com üzerinde bir reklam yarışması devam ediyor. Öküzgözlüm ve Şirazettin gençlerden yaratıcı fikirlerini bekliyor.

İşte farklılaşma!!! Daha ne denir ki?

Not: Cumartesi Ürün Müdürü Sn.Ahmet Yüce, konu ile ilgili birçok bilgiyi ve resmi bana yolladı. Pazarlama Canavarı okuyucularının yorumlarını almak istediğini bildirdi. Aslında bu yaklaşımda bile net bir farklılaşma var. Lütfen Ahmet Bey’e yardımcı olun, konu hakkındaki değerli yorumlarınızı yazın. Şimdiden teşekkürler.

Tanıtım İle Farklılaşma ve Cumartesi” hakkında 3 yorum

  1. Krize çözüm bulma yöntemi olarak eğlenceli karakterler aracılığı ile ürün tanıtımı ve dikkat çekimi konusuna değinildiği gerçeğine başarısız denilemez fakat baloncukların içeriği, çekilen dikkatin sadece karakterlerde kaldığını gösteriyor.. Şuna ihtiyaç var : “Yaratıcılık”

  2. Bence Cumartesi şarapları şarap kültürüne farklı boyut getirdi, bunu sağlamak başta kolay değildi ve bence cesaret isteyen birşeydi, kumar gibiydi bence..
    Ama hedefler doğrultusunda başarı sağlandı öyleki kola giren eve artık Cumartesi şarabı giriyor, çünkü şarabın ağır imajını ortadan kaldırmayı başardılar. Üstelik uygun fiyata kendimizi özel hissetmemizi de sağlıyor, tadı gayet güzel.Yaklaşım ve hedef kitle başarılı.Ancak yaşadığım bir olayı belirtmek isterim,Jack danıel’s içkisinin satış desteğini yaparken entel dediğimiz tiplerden bir kaç kişi geldi, aralarında geçen konuşma : aaa çok ayıp cumartesi şarabının yaptığına bak, bayan resmi koymuş öküzgözlüm yazmış bence bayana hakaret gibisinden laflar ettiler.. Ama o insanlar hedef kitle değildi (bana göre) o yüzden problem yok, gayet başarılı ilerliyor herşey. Bende 19 yaşında son sınıf reklam öğrencisi olarak gayet beğendim ve Cumartesi Şaraplarını gerek makarnanın, gerek pizzanın yanında, gerekse film seyrederken içiyoruz ailecek :))) Sevgiler…

Bir cevap yazın