Google ve Küresel Pazarlama

CNN Türk’ün Haberi:

“Arama motoru Google, Pekin hükümetinin ifade özgürlüğü kısıtlamalarına uyarak Çin’de bazı servislerini sansürleme kararı aldı.

Google yeni adresinini arama motorunun kullanımını kolaylaştıracağını düşünüyor. Ancak hükümetin kullanıcıların kişisel bilgilerini istemesi ihtimaline karşı sistemde e-posta, sohbet odaları ve blog gibi servisler bulunmayacak.
Hükümet yetkilileri kullanıcıları, kısıtlanmış herhangi bir arama yaptıklarında uyarılmasının planlandığını söylüyor. Şirket ise Çin’i boykot etmek yerine uygulamaya katılarak özgürleşmede daha fazla rol üstlenebileceğini düşünüyor.
Çin’de internet kullanıcılarının sayısı şu an 187 milyon. Ancak gelecek iki yılda bu rakama 100 milyon kullanıcının daha eklenmesi bekleniyor. Google’ın Çin’deki ortağı Baidu.com’un ise pazar payı giderek düşüyor. “

Google şimdi de bize KÜRESEL PAZARLAMA dersleri veriyor. Sanırım bir sonraki nesil pazarlama kitapları, Google ile ilgili “örnek olaylar” (case study) dolu olacak.

Google ve Küresel Pazarlama” hakkında 1 yorum

  1. Zaten gecende Microsoft Google ile baya tartishmislardi. Kai-Fu Lee, ex-Microsoft elemani Google tarafindan Cin’de Google Arastirma bolumunun baskani olarak ishe alinacakti. Bunu bilince Microsoft Google’a karsi dava acti. Yani, Google cok buyuk bir pazar icin tartisiyor burda. E Microsoft’un da baslattigi arama motoru msn.com, blog servisi ve internet reklami gibi bir suru servisleri vardir. Hele gecende SUN ve Google stratejik anlasmasi…anlasma Microsoft’un 2’ci buyuk satisi olan Microsoft Office icin buyuk rakip oluyor. OpenOffice 2 cikinca bu rekabet ciddi bir duzeye geliyor.

Bir cevap yazın