Satış İletişimi

Satış işinde olan herkesin bildiği çok temel bir gerçek var; insanlar kendilerine bir şey satılmasından hiç hoşlanmazlar. Aynı kişilerin bildiği bir diğer gerçek ise –sattıran gerçek de bu- insanların bir şeyler satın almaktan hoşlandıklarıdır.

Esas püf noktası, müşteriye satın almaya değer bir şeyler sunabilmektir, satılabilecek değil. Müşteriye satın alacak bir değer sunmanın da bilinen tek bir yolu var; satış iletişimi…

Satıcılar, sattıkları ürün hakkında en fazla bilgiye sahip olması geren kişilerdir. Genelde de bu bilgiye sahiptirler. Teknik bilgiler, kullanım kolaylıkları, satış sonrası sağlanan hizmetler… Fakat aynı bilgiler, müşteriye doğru sunulamaz ise hiçbir değer ifade etmezler, hatta satışın kapatılmasındaki en büyük engel olarak karşımıza çıkabilirler. Müşteri, satın almak istediği ürün hakkında bilgi sahibi olmak ister, ama anlayabileceği şekilde! discounted software Buy OEM Software purchase software?
with software purchase Buy Cheap Software software download buy
download software cheap software cheap software

Satış iletişimi sırasında söylenen her şeyin muhakkak ve muhakkak müşteri tarafından anlaşılacak kadar basit ifade edilmesi gerekir. Günümüzde ürün ve hizmetler giderek daha karmaşık ve yoğun teknoloji içerikli hale geliyorlar. Aslında giderek daha zor anlaşılır ve anlatılır hale geliyorlar, bu da satıcıları daha basit bir satış iletişimi kullanma yönünde zorluyor.

Satıcılar müşterilerine satış sunumuna gittiklerinde aşağıdaki temel iletişim faktörlerine dikkat etmek zorundalar;

BASİT
Bu gün ürünler de hizmetler de karmaşık olsa da hala en önemli anahtar basitliktir. Satış noktasında basitlik ciddi anlamda bir evrim geçirmiş durumda; en başta “easy” yani kolay olan şeyler zamanla “user friendly” yani kullanıcı dostu hale geldiler, bu gün ise “idiot friendly” yani bir zeka geriliği olan bir insanın bile anlayacağı kadar basit bir iletişimden bahseder hale geldik. İyi bir satıcı bu gün, tüm satış iletişimi işte bu mantığın üzerine kurulmak zorundadır.

ANLAŞILIR
Mevlana’nın o harika sözünde olduğu gibi “Ne söylediğin değil, karşıdakinin ne anladığı önemlidir”. Yani, satıcının bu gün ne bildiği, ne kadar karmaşık ve derin bir bilgiye sahip olduğu gerçekten hiç önemli değil, önemli olan müşteriye o karmaşık ürün ve hizmeti mümkün olduğunca anlaşılır bir şekilde anlatabilmektir. İşte iyi satıcıyı diğerlerinden ayıran özellik de tam olarak budur.

Ve tabi GÜLÜMSEYEREK
Satış iletişiminde sözcüklerin, sesin, beden dilinin gerekliliği kesinlikle göz ardı edilemez ama belki de en önemlisi gülümsemenin gücü asla ve asla unutulmamalıdır. Sadece gülümseyerek satışların yaklaşık %30 arttırılabileceği göz önüne alındığında, her halde ne kadar önemli bir araç olduğu rakamsal olarak da ortaya konmuş olur.

Uzun lafın kısası, eğer iyi bir satıcı olacaksanız yukarıdaki üç maddeyi bir kez daha okuyun.

İyi satışlar…

Satış İletişimi” hakkında 3 yorum

  1. sevgili hocam, yıllar önce eskişehir’de eğitimlerinizden aldığım feyzler ile satış konusunda kariyer yapma hevesim yeşillenmeye başlamıştı, şimdi ise koca bir orman olmak için can atıyorlar. web günlüğünüzü düzenli olarak takip ediyorum, siz farkında değilsiniz belki ama eğitim benim için hala devam ediyor.

Bir cevap yazın