Sizin Şirketiniz Nerede?

Çok kısa bir süre öncesine kadar şirketler, müşterilerinin dikkatini çekebilmek, ürünlerini ya da yaptıkları işleri tanıtabilmek için pahalı reklamlar satın almaktan başka bir iletişim yolunu düşünemiyorlardı bile. Bu dönem içerisinde toplu medya aracılığıyla iletişimi gerçekleştirmekten başka çıkar yol yoktu ve şirketler mümkün olduğunca kontrol altına alabildikleri hedef kitleye reklamlar yoluyla ulaşmaya çalışıyorlardı. Ayrıca kişiye özel (bireyselleştirilmiş) her hangi bir mesajı kişilere ulaştırmak neredeyse imkansızdı, en kötü olan ise, reklamların gerçekten çok pahalı olmasıydı.
Bu gün reklam fiyatları değişmedi, reklamlar hala çok pahalı ama özellikle kişiye özel mesajlar ulaştırmayı hedefleyen şirketler için reklamlarla karşılaştırılamayacak kadar ucuz bir alternatif var; internet. Internet ile pazarlama iletişimi tamamen değişti, eski kuralların yerini yenileri aldı. Artık reklam toplu medya aracılığıyla yapıldığı şekliyle tek yönlü değil, tüketicinin de içerisinde olduğu ve her zaman kolaylıkla ulaşabileceği çift yönlü bir şekle dönüştü. İşte bu çift taraflı iletişim artık bloglarla, pod yayınları (pod casting) ile, e-kitaplarla, e-bültenlerle, kişiselleştirilmiş e-posta mesajlarıyla, özel içerikli web siteleri ile sağlanıyor. Yeni pazarlama iletişiminde reklam artık her şey değil!
Bu yeni dönem içerisinde şirketler alıcılarla doğrudan iletişim kurmaya, bu iletişimi sürekli hale getirmeye çalışıyorlar. Müşterilerine web sitelerinde gerçekten ihtiyaç duyulan bilgileri veren, müşterileri ile sürekli iletişim halinde olan, hedef kitlesine yönelik içeriği sürekli güncelleyen, müşterilerinin sorularına ve sorunlarına cevap verebilen şirketler yeni pazarlama iletişimi ile fark yaratıyorlar.
Internet döneminde şirketler pazarlama iletişiminde fark yaratabilmek için temel olarak iki önemli konu üzerine yoğunlaşıyorlar. Bunlardan ilki; arama konusunda daha başarılı hale gelmek, yani müşterilerin firmalara en kolay yoldan ulaşmasını sağlamak. Bunun için web sitesi optimizasyonu ile bir şekilde kendilerine ulaşmaya çalışan müşterilerin, ulaşmasını kolaylaştıracak yapısal değişiklikleri web sitelerinde yapıyorlar. Diğeri ise tarama konusunda başarılı olmak, yani müşterilerin aramadıkları şeyleri de akıllarına getirmek, henüz ihtiyacı olmayan şeyleri de sunmak, satış yaratmak.
Internet döneminden önce, müşteriler ile iletişim yalnızca sınırlı yollardan kurulabiliyordu; reklama çok fazla para harcamak, medyanın ürünler veya şirket hakkında bir şeyler yazması, hedef kitleyle buluşmayı sağlayacak aktiviteler planlamak… Artık kurallar değişti!
Artık bilinen çok net gerçekler var; müşteriler internette geziniyor, forumlara üye oluyorlar, blogları okuyorlar, vikilere (herkesin güncelleyebileceği internet sitesi) yazıyorlar, pod yayınlarını dinliyorlar, video sitelerindeki videoları izliyorlar. Peki sizin şirketiniz nerede?

Bir cevap yazın